Subprime hypotéky

Subprime hypotéky

Subprime hypotéky sa preslávili počas finančnej krízy, ktorá sa spustila v roku 2007. Mnohý finančný analytici vinili a vinia práve subrime hypotéky zo vzniku krízy na trhu z bývaním a krízy s hypotékami. Prečo sa táto skupina hypoték stala tak významná a čo to vlastne je ?

Subprime hypotéky sú druhom hypoték, ktoré sú prideľované rizikovejším skupinám obyvateľstva. „Prime“ je referencia na bonitného klienta. Predpona „sub“ v preklade „pod“ vystihuje charakter daného klienta.

Za normálnych trhových podmienok by nikto hypotéku subprime žiadateľom neposkytol. Jednoducho táto skupina obyvateľstva predstavuje neúnosné riziko, ktoré nemá význam pre banku niesť.

Subprime hypotéky sa však v USA rozšírili vďaka niekoľkým systémovým faktorom. Americká vláda vytvorila program podpory bývania pre sociálne citlivé skupiny ľudí. Za týmto účelom boli vytvorené vládne agentúry, ktoré kupovali prakticky akékoľvek hypotéky.

Na druhej strany stáli predajcovia hypoték, ktorí boli odmeňovaní za každú predanú hypotéku. Takto boli jednoducho motivovaní predať, čo možno najviac hypoték. Či je klient z dlhodobého hľadiska schopný splácať hypotéku ich nezaujímalo. Hra bola o províziách.

Na Slovensku sa so subprime hypotékami nemožno stretnúť. Nikdy tomu tak nebolo ani v minulosti. Slovenské banky boli vždy konzervatívne a dôkladne si preverovali každého jedného žiadateľa o hypotéku.

Čo vás môže zaujímať:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.