Pôžičky pre učiteľov

Pôžičky pre učiteľov

Štát v rámci svojej podpory vzdelávania na Slovensku podporuje aj začínajúcich učiteľov, a to formou učiteľskej pôžičky. Takýmto spôsobom sa snaží motivovať mladých vysokoškolsky vzdelaných ľudí k práci v školstve. Pôžičky pre učiteľov, keďže sú poskytované štátom, majú zvýhodnenú úrokovú sadzbu.

V roku 2002 štát zriadil Pôžičkový fond pre začínajúcich pedagógov. Týmto krokom bol rozšírený starší a úspešný projekt podpory študentov – Študentský pôžičkový fond.

Podmienky pre udelenie pôžičky z tohto fondu sú: slovenské štátne občianstvo, ukončené vysokoškolské vzdelanie pedagogického smeru a pracovná zmluva so školským zariadením na území SR. Žiadateľ o pôžičku musí mať ukončené vysokoškolské vzdelanie pred menej ako piatimi rokmi. Prijatím pôžičky sa žiadateľ takisto zaväzuje pracovať v školstve po najbližších 5 rokov. Manželské páry, ktoré spĺňajú uvedené podmienky sú pri posudzovaní žiadosti o pôžičku vybavované prednostne.

Maximálna výška poskytnutého úveru je 8 298,48 EUR. Maximálna doba splatnosti je 15 rokov. Pre mladých učiteľov je veľmi lákavá hlavne úroková sadza pri tomto úvere. Tá je stanovená na úrovni 4 %. Ak žiadateľ odpracuje 5 rokov v školstve, tak sa mu zo základu pôžičky odpíše 829,85 EUR. Po desiatich rokoch práce v školstve sa táto istá suma odpisuje ešte raz.

Čo vás môže zaujímať:

Skúsenosti a názory:
Názor na “Pôžičky pre učiteľov

  1. Spätné upozornenie: Pôžičky pre učiteľov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.