Pôžičky na zmenku

Pôžičky na zmenku

Zmenka je záväzok vo forme dokumentu, ktorý zaväzuje vyplatiť dohodnutú sumu finančných prostriedkov v daný dátum majiteľovi zmenky. Všetky zmenky na Slovensku musia zodpovedať zákonu č. 191 / 1950 Zb.

Pôžičky na zmenku je jedna z možností, ako si požičať peniaze. Zďaleka to však nie je možnosť štandardná alebo bežná. Zmenky patria medzi rizikové formy ručenia. Toto riziko stojí na oboch stranách dohody. Z tohto dôvodu pôžičky zabezpečené zmenkami sú zvyčajne úročené vyššími úrokmi.

Najväčšou výhodu zmenky je jej vymáhateľnosť. Táto výhoda však platí iba pre majiteľa zmenky. Rozhodne nie pre človeka, ktorý si vybavil pôžičku a zabezpečil ju zmenkou. Zmenku možno jednoducho vymáhať pomocou súdu, ktorý dokáže rýchlo vydať finančný príkaz a do práce sa dá exekútor. So zmenkami možno takisto bez problémov obchodovať. Mnohé podnikateľské subjekty sa špecializujú na vymáhanie zmeniek. Takto sa môže prijímateľovi pôžičky stať, že pri nesplácaní pôžičky začne od neho vymáhať peniaze úplne iná firma, ako od ktorej si peniaze požičal.

Pôžičky na zmenku zväčša poskytujú iba nebankové subjekty, ktoré majú aparát na ich následné vymáhanie. Nebankové subjekty si účtujú vysoké poplatky a vysoké úroky za tento typ pôžičky. Preto je nutné byť opatrný pri zabezpečovaní pôžičiek zmenkami.

Čo vás môže zaujímať:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.