Poskytovatelia pôžičiek

Poskytovatelia pôžičiek

Poskytovatelia pôžičiek sa radia do dvoch základných skupín. Prvou sú banky a druhou sú nelicencovaný poskytovatelia, tzv. nebankové spoločnosti. Každá táto skupina má svoje špecifiká a snaží sa osloviť iného klienta.

Tradičným poskytovateľom pôžičiek na Slovensku sú banky. Tie prešli turbulentnou históriu po páde „komunizmu“. Keď boli vo vlastníctve štátu, tak nedokázali zabezpečiť kvalitné financovanie firiem a už vôbec nie financovanie osobnej spotreby občanov. Až na prelome tisícročia došlo k ich privatizácii a príchodu zahraničného kapitálu a know how. Týmto krokom sa situácia podstatne zmenila a dostala sa postupne do stavu, v akom ju poznáme dnes.

Banky poskytujú rôzne typy pôžičiek klientom, ktorí pre ne predstavujú nízke riziko. Banky preto vyžadujú vysokú bonitu klienta alebo kvalitné ručenie. Na oplátku za túto obozretnosť bánk dostane žiadateľ o pôžičku výhodne nízko úročenú pôžičku.

Poskytovatelia pôžičiek sú aj nebankové spoločnosti. Tie sa však špecializujú na iného klienta. Ich cieľovou skupinou je najmä rizikový klient, ktorý v minulosti mal problémy so splácaním pôžičky a bol následne odmietnutý pri žiadosti o úver v banke. Takýto klient nájde pochopenie u nebankovej spoločnosti. Nie však zadarmo. Úrokové miery u nebankových inštitúcií sú niekedy mnohokrát vyššie ako úrokové miery u bánk.

Čo vás môže zaujímať:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.