Hypotéky na byt

Hypotéky na byt

Kúpa nového bývania vo forme bytu či domu patrí medzi najvýznamnejšie udalosti v živote mnohých ľudí. Ceny bytov a domov nie sú nízke, preto takéto rozhodnutie prináša zo sebou veľkú zodpovednosť a nemalé starosti. Problémy sú hlavne pri financovaní. Banky poskytujú hypotéky na byt alebo hypotéky na dom. Hypotekárny úver je najčastejšou formou financovania nákupu nehnuteľnosti, pretože iba veľmi málo ľudí má možnosť kupovať nehnuteľnosť v hotovosti.

Hypotekárne úvery ako hypotéka na byt majú výhodne dlhú dobu splatnosti. Na Slovensku sú poskytované hypotekárne úvery so splatnosťou až 40 rokov. Tieto úvery sú poskytované na 70 percent ceny nehnuteľností. Niektoré slovenské banky však sú schopné prefinancovať aj plných 100 percent ceny bytu či domu.

Pri žiadosti o poskytnutie úveru je nutné predložiť potvrdenie o výške príjme alebo daňové priznanie za posledné daňové obdobie. Ďalej je nutný znalecký posudok k nehnuteľnosti, ktorá bude predmetom záložného práva. Nevyhnutnými dokladmi sú aj výpis z katastrálnej mapy, list vlastníctva, originál alebo kópia kolaudačného rozhodnutia, overená kópia kúpnej zmluvy na nehnuteľnosť, alebo iný doklad o nadobudnutí vlastníctva nehnuteľnosti. Potrebná je aj tzv. mandátna zmluva, teda súhlas majiteľa nehnuteľnosti so zriadením záložného práva na danú nehnuteľnosť.

Čo vás môže zaujímať:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.